Da kom Lanesbuen på land igår på Framnes og ble spylt, skrapet og gjort ren etter alle kunstens regler
Flere stilte opp så båten ble raskt gjort klar igår. Idag har været Petra vært over oss, så da har båten fått stå å «tørke» i fred.
Se bilder fra gårdsdagen her:[good-old-gallery id="8030"]
Inspeksjon av skroget igår viser at det ser veldig bra ut, men at det er flere steder hvor drev er forsvunnet, så nå må båten renses for gammelt ødelagt drev som my byttes ut. Vi har kjøpt inn 3×4 kg Tjæredrev som skal brukes til reparasjonene
Og fra fredag 18.9 vil det bli satt igang å slipe rent der hvor nytt drev skal legges inn, samt på et par steder hvor vi må felle inn noe eik hvor det var små skader. Kåre Jansen vil stå for koordineringen fredag, så hvis noen har tid til å hjelpe til, så ta kontakt med han på telefon 900 33487.
Status Lørdag 19.9:
På fredag fikk Pål Henningsen og Mathias Hansen fjernet den gamle skansekledningen og 5 stykker stilte opp på lørdag i det fine været og vi fikk gjort følgende:
- alle drevspor renset ferdig på styrbord side, men mangler å slipes rene med fein sag og fugerenserverktøy på babord side.
- slipt vekk bunnstoff der hvor drevspor må fylles
- påbegynt dreving med tjæredrev på de øverste bordgangene på styrbord side
- Reparert skade
[good-old-gallery id="8057"]
Neste uke kan det fortsettes med dreving, (Tjæredrev og sement), slipe ned innfelt kloss, vaske med Kraftvask over vannlinje, montere/sveise på Anoder, Prime når all dreving er ferdig og til sist bunnstoff og Shipolin på skrog
Status Tirdag 22.9:
Mandag ble dreving fortsatt og det meste av tjæredrevet er nå på plass. Noen av anodene er også montert, og 5-6 var med på arbeidet mandag under ledelse av Kåre Jansen. Bilder fra arbeidet er vist under.
[good-old-gallery id="8076"]
Idag har det stort sett vært regn, så arbeidet har nå tatt en liten pause. Det er meldt regn også imorgen formiddag, men når det igjen blir opphold, må følgende gjøres:
- Sparkle skader i skrog over vann, først og fremst babord side
- vaske skrog over vann med kraftvask (før maling)
- Sveise på anoder, kjøl samt ror
- Skade på ror må sveises
- rense sider av spor der det er drevet, så det blir plass til å fylle i sement (ca 5-6 mm dypt).
- Vaske med Aceton der det har rent ut olje for å få feste til sement
- Frese og lime inn eik i 2 skader under vannlinje akterut
- Vanne og sementere inn drev